EDV – EKONOMINIO DYDŽIO VIENETAS
2014 28 sausioInformuojame, kad jau yra apskaičiuotas žemės ūkio valdos ar ūkio bendrasis standartinis gamybinis pelnas ir ekonominis dydis, išreiškiamas ekonominio dydžio vienetais (EDV).
Ūkininkai, siekiantys pasinaudoti ES parama, turi būti įregistravę žemės ūkio valdą ir būti paskaičiavę žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominį dydį (toliau – EDV).
Kas yra EDV ir kam jis skirtas?
EDV – Europos Sąjungos žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominio dydžio matavimo vienetas. EDV skaičiavimas nustatytas Europos Komisijos, siekiant įvertinti ir sugrupuoti visas žemės ūkio valdas. Šiuo metu 1 EDV yra 1 200 EUR arba 4 143,36 litų, tačiau dėl infliacijos ir kitų makroekonominių rodiklių jo dydis gali būti keičiamas.
Kas, kada ir kaip apskaičiuoja EDV?
EDV skaičiuoti gali pats ūkininkas, tačiau jam pačiam to daryti nereikia, rodiklis apskaičiuojamas Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre (ŽŪIKVC), kuris kasmet iki sausio 30 d. apskaičiuoja valdų (ūkių) ekonominius dydžius.
Žemės ūkio ministro 2011 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 3D-447 buvo nustatyta, kad ekonominis valdos dydis, išreiškiamas EDV, per metus skaičiuojamas du kartus:
- už laikotarpį, prasidedantį praėjusių metų liepos 1 d. ir pasibaigiantį einamųjų metų birželio 30 d.;
- už praėjusių metų laikotarpį, prasidedantį sausio 1 d. ir pasibaigiantį gruodžio 31 d.
Ekonominis valdos dydis skaičiuojamas vadovaujantis Žemės ūkio valdos ar ūkio bendrojo standartinio gamybinio pelno ir ekonominio dydžio, išreiškiamo ekonominio dydžio vienetais, apskaičiavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Žemės ūkio ministro 2010 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3D-1106 (toliau – Aprašas).
Kaip nustatomas valdos ar ūkio ekonominis dydis?
Žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis nustatomas bendrąjį standartinį gamybos pelną (toliau – SGP) padalijus iš EDV, kuris lygus 4143 litų.
Valdos ar ūkio bendrasis SGP gaunamas susumavus sandaugas, kurios apskaičiuojamos:
- dauginant valdos ar ūkio atitinkamos produkcijos rūšies SGP iš auginamų augalų pasėlių plotų;
- kiekvienos rūšies ūkinių gyvūnų SGP iš vidutinio metinio skaičiaus;
- įveistų žuvininkystės tvenkinių plotų ir uždarųjų žuvų auginimo sistemų talpyklų tūrių;
- pajamas iš paslaugų žemės ūkiui teikimo, kurios perskaičiuojamos į SGP taikant koeficientą 0,5524.
Aprašo 1 priede pateikiamas žemės ūkio produkcijos rūšių sąlyginis gamybinis pelnas.
Aprašo 2 priede pateikiamas valdos ar ūkio bendrojo SGP ir ekonominio dydžio apskaičiavimo pavyzdys.
Svarbu!
Žemės ūkio valdos ar ūkio valdytojas duomenis apie praėjusiais metais uždirbtas pajamas iš paslaugų žemės ūkiui teikimo turi pateikti ŽŪIKVC, pateikdamas pažymą apie žemės ūkio veiklos subjekto pajamas per praėjusius kalendorinius metus. Pažymą subjektas parengia vadovaudamasis Žemės ūkio veiklos subjektų pajamų dalies, gaunamos iš žemės ūkio veiklos, įvertinimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 3D-66 nuostatomis.
Žemės ūkio valdos ar ūkio, kurie teikia paslaugas žemės ūkiui, ekonominis dydis, apskaičiuotas ir paskelbtas einamųjų metų sausio 30 d., perskaičiuojamas pagal pažymos apie žemės ūkio veiklos subjekto pajamas per praėjusius kalendorinius metus duomenis apie pajamas iš paslaugų žemės ūkiui teikimo ir paskelbiamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų apie šias pajamas gavimo.
Pažyma gali būti teikiama nuo einamųjų metų sausio 1 d. iki birželio 1 d.
2012 m. sausio 25 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr. 76 buvo patvirtintas paslaugų žemės ūkiui sąrašas.
Kur galima sužinto apie savo valdos (ūkio) ekonominį dydį?
Savo valdos (ūkio) ekonominį dydį, išreikštą europinio dydžio vienetais, gali sužinoti kiekvienas asmuo toje seniūnijoje, kurioje yra jam priklausanti valda.